  • NTFR-3/8-0-SP-CS5445
NTFR-3/8-0-SP-CS5445
advertisement
Manufacturer No:
NTFR-3/8-0-SP-CS5445
HK JDW NO:
798-NTFR-3/8-0-SP-CS5445
Package:
Description:
HEATSHRINK TUBING 3/8"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTFR-3/8-0-SP-CS5445
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Material
    Neoprene, Irradiated
  • Operating Temperature
    -70°C~121°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2012
  • Series
    NTFR
  • Feature
    Abrasion Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    121°C
  • Min Operating Temperature
    -70°C
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    1.75 to 1
  • Shrink Temperature
    135°C
  • Length
    304.8mm
  • Diameter - Inside
    9.5 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.375 (9.53mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.214 (5.44mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.040 1.02mm