  • NTHL020N120SC1
NTHL020N120SC1
advertisement
Manufacturer No:
NTHL020N120SC1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTHL020N120SC1
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
NTHL020N120SC1
Description:
SiCFET (Silicon Carbide) N-Channel 28m Ω @ 60A, 20V +25V, -15V 2890pF @ 800V 203nC @ 20V 1200V TO-247-3 Variant
Quantity:
In Stock : 30
Step5Bar-code shipping tag
NTHL020N120SC1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    SiCFET (Silicon Carbide)
  • Power Dissipation-Max
    535W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    28m Ω @ 60A, 20V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.3V @ 20mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2890pF @ 800V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    103A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    203nC @ 20V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    20V
  • Vgs (Max)
    +25V, -15V