  • NTHS-1012N01N1002JP
NTHS-1012N01N1002JP
advertisement
Manufacturer No:
NTHS-1012N01N1002JP
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-NTHS-1012N01N1002JP
Package:
1012
Purchasing and Inquiry
NTHS-1012N01N1002JP Overview
The package of NTC thermistors is Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 1012. A maximum operating temperature of 125°C ensures that NTC thermistors can operate reliably. At -40°C, NTC thermistors are reliable. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected.
NTHS-1012N01N1002JP Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
5% Tolerance
NTHS-1012N01N1002JP Applications
There are a lot of Vishay NTHS-1012N01N1002JP NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Battery packs
  • Liquid Crystal Display
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • CD players
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTHS-1012N01N1002JP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1012
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Accuracy
    3 %