  • NTHS1206N01N1003FE
NTHS1206N01N1003FE
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N01N1003FE
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-NTHS1206N01N1003FE
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N01N1003FE Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). The 1206 (3216 Metric) package contains it for your convenience. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±1%. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 125°C facilitates reliable operation. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -40°C in order to ensure reliability. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly.
NTHS1206N01N1003FE Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
1% Tolerance
NTHS1206N01N1003FE Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N01N1003FE NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation of display contrast
  • Heating systems
  • Electronic Thermometers
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N01N1003FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    NTHS
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    280mW
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±3%