  • NTLJS3A18PZTWG
NTLJS3A18PZTWG
advertisement
Manufacturer No:
NTLJS3A18PZTWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTLJS3A18PZTWG
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
NTLJS3A18PZTWG
Description:
Trans MOSFET P-CH 20V 8.2A 6-Pin WDFN T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTLJS3A18PZTWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    6
  • Power Dissipation-Max
    700mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    8.6 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    18m Ω @ 7A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2240pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    28nC @ 4.5V
  • Rise Time
    15ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±8V
  • Fall Time (Typ)
    88 ns
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    8V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    8.2A