  • NTLUS3A18PZTCG
NTLUS3A18PZTCG
advertisement
Manufacturer No:
NTLUS3A18PZTCG
HK JDW NO:
598-NTLUS3A18PZTCG
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
NTLUS3A18PZTCG
Purchasing and Inquiry
NTLUS3A18PZTCG Description
NTLUS3A18PZTCG Features
  • Ultra Low RDS(on)
  • ESD Diode-Protected Gate
  • Low Profile UDFN 2.0×2,0×0.55mm for Board Space Saving
  • These Devices are Pb-Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
  • UDFN Package with Exposed Drain Pads for Excellent Thermal Conduction
NTLUS3A18PZTCG Applications
  • Battery Switch
  • High Side Load Switch
Step5Bar-code shipping tag
NTLUS3A18PZTCG
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
    6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2012
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ULTRA LOW RESISTANCE
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    700mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    8.6 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    18m Ω @ 7A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2240pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5.1A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    28nC @ 4.5V
  • Rise Time
    15ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±8V
  • Fall Time (Typ)
    88 ns
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    5.1A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    8V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    8.2A