  • NTMFS4C020NT1G
NTMFS4C020NT1G
advertisement
Manufacturer No:
NTMFS4C020NT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTMFS4C020NT1G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
NTMFS4C020NT1G
Purchasing and Inquiry
NTMFS4C020NT1G Description
The ON NTMFS4C020NT1G Industrial Power MOSFET is available in a 5x6mm flat lead package, which is ideal for compact and efficient designs with outstanding thermal performance.
NTMFS4C020NT1G Features
  • Low RDS(on) to Minimize Conduction Losses
  • Low QG and Capacitance to Minimize Driver Losses
  • Small Footprint (5x6 mm) for Compact Design
  • Optimized for 4.5 Gate Drive
NTMFS4C020NT1G Applications
  • Primary MOSFET in DC-DC modules
  • Synchronous Rectification in USB type C Designs
  • Switching Power Supplies
  • Reverse Battery Protection
Step5Bar-code shipping tag
NTMFS4C020NT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    3.2W Ta 134W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    0.7m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10144pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Ta 303A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    139nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V