  • NTP13N10G
NTP13N10G
advertisement
Manufacturer No:
NTP13N10G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTP13N10G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NTP13N10G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 165m Ω @ 6.5A, 10V ±20V 550pF @ 25V 20nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 7996
Step5Bar-code shipping tag
NTP13N10G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    13A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    64.7W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    64.7W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    165m Ω @ 6.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    550pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    13A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    20nC @ 10V
  • Rise Time
    40ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    36 ns
  • Turn-Off Delay Time
    20 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    13A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.165Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V