  • NTP45N06L
NTP45N06L
advertisement
Manufacturer No:
NTP45N06L
HK JDW NO:
598-NTP45N06L
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NTP45N06L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 28m Ω @ 22.5A, 5V ±15V 1700pF @ 25V 32nC @ 5V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 30510
Step5Bar-code shipping tag
NTP45N06L
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    45A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.4W Ta 125W Tj
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    125W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    28m Ω @ 22.5A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    45A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 5V
  • Rise Time
    341ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    158 ns
  • Turn-Off Delay Time
    36 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    45A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.028Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    150A