  • NTPF082N65S3F
NTPF082N65S3F
advertisement
Manufacturer No:
NTPF082N65S3F
HK JDW NO:
598-NTPF082N65S3F
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
NTPF082N65S3F
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 82m Ω @ 20A, 10V ±30V 3240pF @ 400V 70nC @ 10V 650V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 661
Step5Bar-code shipping tag
NTPF082N65S3F
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    SuperFET® III
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Power Dissipation-Max
    48W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    82m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3240pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    70nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V