  • NTSD0WF104FE1B0
NTSD0WF104FE1B0
advertisement
Manufacturer No:
NTSD0WF104FE1B0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NTSD0WF104FE1B0
Package:
Radial
Datasheet:
NTSD0WF104FE1B0
Purchasing and Inquiry
NTSD0WF104FE1B0 Overview
In order to make it more convenient, it has been included in the package Radial. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 125°C. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -40°C. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. The NTC thermistors will not function properly unless the 2 pins are connected. Unlike other electronic components, the electronic component can absorb power dissipation of 0.015W. It is possible to operate the NTC thermistors at a maximum current of 460μA without too much degradation of the fuse elements.
NTSD0WF104FE1B0 Features
2 Pins
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.015W
Current Rating of 460μA
1% Tolerance
NTSD0WF104FE1B0 Applications
There are a lot of Murata Electronics NTSD0WF104FE1B0 NTC Thermistors applications.
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • CD players
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
NTSD0WF104FE1B0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    15mW
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    460μA
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.015W
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Length
    3mm