  • NVD3055L170T4G
NVD3055L170T4G
advertisement
Manufacturer No:
NVD3055L170T4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NVD3055L170T4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NVD3055L170T4G
Description:
MOSFET NFET DPAK 60V 9A 170MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NVD3055L170T4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    3.949996g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.5W Ta 28.5W Tj
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    9.7 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    170m Ω @ 4.5A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    275pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    10nC @ 5V
  • Rise Time
    69ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    38 ns
  • Turn-Off Delay Time
    10 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    27A