  • NX1117C12Z
NX1117C12Z
advertisement
Manufacturer No:
NX1117C12Z
Manufacturer:
Nexperia
HK JDW NO:
554-NX1117C12Z
Package:
SOT
Datasheet:
NX1117C12Z
Description:
Fixed 2.3mm PMIC SOT
Quantity:
In Stock : 43238
Step5Bar-code shipping tag
NX1117C12Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Min Input Voltage
    20V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    1.07V
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Width
    3.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SOT
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Cut Tape
  • Number of Terminations
    4
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C