  • NX1117CE12Z
NX1117CE12Z
advertisement
Manufacturer No:
NX1117CE12Z
HK JDW NO:
318-NX1117CE12Z
Package:
SOT-223
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 4 SOT-223
Quantity:
In Stock : 4979
Step5Bar-code shipping tag
NX1117CE12Z
  • Package / Case
    SOT-223
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    1.07V
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.8mm