  • NX4108-12CZ1TR
NX4108-12CZ1TR
advertisement
Manufacturer No:
NX4108-12CZ1TR
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-NX4108-12CZ1TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5 Terminals 2.8V 5-Pin NX4108 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Cut Tape (CT) SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 11493
Step5Bar-code shipping tag
NX4108-12CZ1TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NX4108
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz