  • NXFT15WB473FA1B090
NXFT15WB473FA1B090
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15WB473FA1B090
HK JDW NO:
535-NXFT15WB473FA1B090
Purchasing and Inquiry
NXFT15WB473FA1B090 Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. The package Bead includes it for convenience. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±1%. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. It is able to absorb power dissipation from 0.0075W. The NTC thermistor is capable of dissipating a maximum of 100mW to operate.
NXFT15WB473FA1B090 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance
NXFT15WB473FA1B090 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15WB473FA1B090 NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
  • CD players
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15WB473FA1B090
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    47kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C