  • NXFT15XH103FA1B050
NXFT15XH103FA1B050
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15XH103FA1B050
HK JDW NO:
535-NXFT15XH103FA1B050
Purchasing and Inquiry
NXFT15XH103FA1B050 Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. The Bead package contains it for your convenience. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±1% in order to function. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature to ensure reliable performance. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. There is an electronic component that can absorb a power dissipation of 0.0075W. An NTC thermistor can dissipate a maximum of 100mW.
NXFT15XH103FA1B050 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance
NXFT15XH103FA1B050 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15XH103FA1B050 NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Electronic Thermometers
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Water heaters
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Battery packs
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display contrast
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15XH103FA1B050
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Resistance
    10kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C