  • NXFT15XH103FA2B060
NXFT15XH103FA2B060
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15XH103FA2B060
HK JDW NO:
535-NXFT15XH103FA2B060
Purchasing and Inquiry
NXFT15XH103FA2B060 Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. The Bead package includes it for convenience. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±1%. When setting NTC thermistors to -40°C~125°C, it will ensure reliable performance. These NTC thermocouples have 2 terminals. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected. There is the potential for the electronic component to absorb power dissipation of 0.0075W. In general, NTC thermistors have a maximum power dissipation of 100mW.
NXFT15XH103FA2B060 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance
NXFT15XH103FA2B060 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15XH103FA2B060 NTC Thermistors applications.
  • Mobile phones
  • Temperature measurement and compensation
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Electronic Thermometers
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Water heaters
  • Temperature regulation and measurement
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15XH103FA2B060
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B25/85
    3434K
  • Thermal Sensitivity Index
    3380 K
  • B25/50
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
    FLEXIBLE WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    10kOhm
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
  • Resistance Tolerance
    ±1%