  • NXH80T120L2Q0SG
NXH80T120L2Q0SG
advertisement
Manufacturer No:
NXH80T120L2Q0SG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NXH80T120L2Q0SG
Package:
Module
Datasheet:
NXH80T120L2Q0SG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NXH80T120L2Q0SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    146W
  • Configuration
    T-Type
  • Power - Max
    146W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.8V
  • Max Collector Current
    65A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    1.99nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 80A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.99nF @ 20V