  • NXPS20H110C,127
NXPS20H110C,127
advertisement
Manufacturer No:
NXPS20H110C,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-NXPS20H110C,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NXPS20H110C,127
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NXPS20H110C,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Pin Count
    3
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    6μA @ 110V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    770mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    110V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A