  • OA254AN-11-1TB
OA254AN-11-1TB
advertisement
Manufacturer No:
OA254AN-11-1TB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OA254AN-11-1TB
Package:
Axial
Datasheet:
OA254AN-11-1TB
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OA254AN-11-1TB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    OA254AN
  • Size / Dimension
    Round - 254mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    70.0W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    70W
  • Max Power Dissipation
    70W
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CE, cURus, cUL, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 40°C
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • RPM
    2200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    700.0 CFM (19.60m3/min)
  • Noise
    65.0 dB
  • Voltage Range
    80V~130VAC
  • Static Pressure
    0.800 in H2O (199.3 Pa)
  • Height
    254mm