  • OD1232-12HS01A
OD1232-12HS01A
advertisement
Manufacturer No:
OD1232-12HS01A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD1232-12HS01A
Package:
Axial
Datasheet:
OD1232-12HS01A
Description:
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD1232-12HS01A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~122°F -10°C~50°C
  • Published
    2009
  • Series
    OD1232
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.600A
  • Current Rating
    600mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    30000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3750 RPM
  • Bearing Type
    Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    120.0 CFM (3.36m3/min)
  • Noise
    51.0 dB
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.420 in H2O (104.6 Pa)