  • OD1232-24HB
OD1232-24HB
advertisement
Manufacturer No:
OD1232-24HB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD1232-24HB
Package:
Axial
Datasheet:
OD1232-24HB
Description:
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD1232-24HB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Plastic
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    OD1232
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.450A
  • Depth
    32mm
  • Current Rating
    450mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3750 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    120.0 CFM (3.36m3/min)
  • Power Consumption
    6W
  • Noise
    51.0 dB
  • Voltage Range
    12V~27.8VDC
  • Static Pressure
    0.420 in H2O (104.6 Pa)
  • Height
    120mm