  • OD1238-24HHB
OD1238-24HHB
advertisement
Manufacturer No:
OD1238-24HHB
HK JDW NO:
594-OD1238-24HHB
Datasheet:
OD1238-24HHB
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD1238-24HHB
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    329.999987g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Published
    2012
  • Series
    OD1238
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.600A
  • Max Power Dissipation
    14.4W
  • Current Rating
    600mA
  • Lifetime @ Temp
    65000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    3800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Air Flow
    154.0 CFM (4.31m3/min)
  • Noise
    52.0 dB
  • Voltage Range
    12V~28VDC
  • Static Pressure
    0.570 in H2O (142.0 Pa)
  • Height
    120mm