  • OD1238-48HBXC
OD1238-48HBXC
advertisement
Manufacturer No:
OD1238-48HBXC
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD1238-48HBXC
Package:
Axial
Datasheet:
OD1238-48HBXC
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD1238-48HBXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RPM
    4300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    200.0 CFM (5.60m3/min)
  • Noise
    61.0 dB
  • Static Pressure
    0.640 in H2O (159.4 Pa)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2009
  • Series
    OD1238 XC
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.520A
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Current Rating
    520mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    65000 Hrs @ 45°C