  • OD172SAP-12HTB
OD172SAP-12HTB
advertisement
Manufacturer No:
OD172SAP-12HTB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD172SAP-12HTB
Package:
Axial
Datasheet:
OD172SAP-12HTB
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD172SAP-12HTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD172S
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Depth
    51mm
  • Current Rating
    1.9A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    3200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    230.0 CFM (6.44m3/min)
  • Power Consumption
    5W
  • Noise
    52.0 dB
  • Voltage Range
    8V~14VDC
  • Static Pressure
    0.750 in H2O (186.8 Pa)
  • Diameter
    172mm
  • Height
    150mm