  • OD254AP-24HTB
OD254AP-24HTB
advertisement
Manufacturer No:
OD254AP-24HTB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD254AP-24HTB
Package:
Axial
Datasheet:
OD254AP-24HTB
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 24VDC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD254AP-24HTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Published
    2012
  • Series
    OD254
  • Size / Dimension
    Round - 254mm Dia
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    64W
  • Max Power Dissipation
    64W
  • Current Rating
    2.65A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    2500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    850.0 CFM (23.80m3/min)
  • Noise
    64.0 dB
  • Voltage Range
    16V~27VDC
  • Static Pressure
    0.830 in H2O (206.7 Pa)