  • OD6038-24HBVXC02A
OD6038-24HBVXC02A
advertisement
Manufacturer No:
OD6038-24HBVXC02A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD6038-24HBVXC02A
Package:
Axial
Datasheet:
OD6038-24HBVXC02A
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD6038-24HBVXC02A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    21W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.880A
  • Max Power Dissipation
    21W
  • Current Rating
    880mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    10000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    61.0 CFM (1.71m3/min)
  • Noise
    64.0 dB
  • Static Pressure
    1.590 in H2O (396.1 Pa)
  • Width
    38.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD6038 VA
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H