  • OD8038-12HHB-VXC
OD8038-12HHB-VXC
advertisement
Manufacturer No:
OD8038-12HHB-VXC
HK JDW NO:
594-OD8038-12HHB-VXC
Package:
Axial
Datasheet:
OD8038-12HHB-VXC
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD8038-12HHB-VXC
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    7100 RPM
  • Air Flow
    112.0 CFM (3.14m3/min)
  • Noise
    60.0 dB
  • Static Pressure
    1.100 in H2O (274.0 Pa)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material
    Plastic
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    OD8038 VA
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    22W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Max Power Dissipation
    22W
  • Current Rating
    1.9A