  • OD8038-24LB-VXC10A
OD8038-24LB-VXC10A
advertisement
Manufacturer No:
OD8038-24LB-VXC10A
HK JDW NO:
594-OD8038-24LB-VXC10A
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD8038-24LB-VXC10A
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD8038 VA
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    7W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.300A
  • Max Power Dissipation
    7W
  • Current Rating
    300mA
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    4900 RPM
  • Air Flow
    83.0 CFM (2.32m3/min)
  • Noise
    51.0 dB
  • Static Pressure
    0.500 in H2O (124.5 Pa)
  • Width
    38.00mm