  • OPA124U/2K5
OPA124U/2K5
advertisement
Manufacturer No:
OPA124U/2K5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA124U/2K5
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
OPA124U/2K5
Description:
1pA 92 dB Instrumentational OP Amps 0.000005μA 18V 10V~36V ±5V~18V OPA124 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 179
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
OPA124U/2K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Base Part Number
    OPA124
  • Pin Count
    8
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    3.5mA
  • Power Dissipation
    750mW
  • Output Current
    10mA
  • Current - Supply
    2.5mA
  • Slew Rate
    1.6V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    92 dB
  • Current - Input Bias
    1pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    10V~36V ±5V~18V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    800μV
  • Bandwidth
    1.5MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    1500 kHz
  • Voltage Gain
    125dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.000005μA
  • Low-Offset
    YES
  • Frequency Compensation
  • Voltage - Input Offset
    200μV
  • Low-Bias
  • Micropower
    NO
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.000005μA
  • Programmable Power
    NO
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    1.5MHz
  • Max I/O Voltage
    800μV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LIFEBUY (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C