  • OPA170AIDRLR
OPA170AIDRLR
advertisement
Manufacturer No:
OPA170AIDRLR
HK JDW NO:
815-OPA170AIDRLR
Package:
SOT-553
Datasheet:
Description:
1 Channels 20mA per Channel 8pA 104 dB Instrumentational OP Amps 2.7V~36V ±1.35V~18V OPA170 5 Pins SOT-553
Purchasing and Inquiry
OPA170AIDRLR Description
The OPA170AIDRLR is a MicroPower general purpose Operational Amplifier with rail-to-rail output. It offers good offset, drift and bandwidth with low quiescent current. The single version has identical specifications for maximum design flexibility. Unlike most operational amplifier, which is specified at only one supply voltage, the OPAx170 family of operational amplifier is specified from 2.7 to 36V. Input signals beyond the supply rails do not cause phase reversal. The OPAx170 family is stable with capacitive loads up to 300pF. The input can operate 100mV below the negative rail and within 2V of the positive rail for normal operation.
OPA170AIDRLR Features
RFI filtered inputs
Input range includes the negative supply
Input range operates to positive supply
19nV/√Hz Low noise
110μA/amplifier Low quiescent current
120dB High common-mode rejection
15pA Maximum low bias current
Green product and no Sb/Br
OPA170AIDRLR Applications
? Tracking Amplifier in Power Modules
? Merchant Power Supplies
? Transducer Amplifiers
? Bridge Amplifiers
? Temperature Measurements
? Strain Gauge Amplifiers
? Precision Integrators
? Battery-Powered Instruments
? Test Equipment
Step5Bar-code shipping tag
OPA170AIDRLR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    SOT-553
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    18V
  • Base Part Number
    OPA170
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    110μA
  • Nominal Supply Current
    110μA
  • Slew Rate
    0.4V/μs
  • Common Mode Rejection Ratio
    104 dB
  • Current - Input Bias
    8pA
  • Max Input Voltage
    36V
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~36V ±1.35V~18V
  • Output Current per Channel
    20mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    250μV
  • Bandwidth
    1.2MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -18V
  • Unity Gain BW-Nom
    1200 kHz
  • Voltage Gain
    130dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    120dB
  • Frequency Compensation
  • Supply Voltage Limit-Max
    20V
  • Current - Output / Channel
    17mA
    NO
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -20V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    1.2MHz
  • Max I/O Voltage
    1.8mV
  • Height
    600μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    1.2mm