  • OPA2132UA/2K5
OPA2132UA/2K5
advertisement
Manufacturer No:
OPA2132UA/2K5
HK JDW NO:
815-OPA2132UA/2K5
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
OPA2132UA/2K5
Description:
40mA per Channel 5pA 86 dB Instrumentational OP Amps 0.00005μA 5V~36V ±2.5V~18V OPA2132 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
OPA2132UA/2K5 Overview
Op amp is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. A total of 8 pins are located on this board. This linear amplifier should be powered by an 15V battery. It should be noted that this type of buffer amplifier is exactly what is known as a Operational Amplifier device. In total, the buffer amplifier consists of 8 pins. Op amp ic rates 500μV for input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. A supply current of 4mA can be used to operate this linear amplifier. Voltage gain should remain at 120dB. During the manufacturing process, this buffer amplifier is divided into 2 circuits. For the packing of the instrumentation amplifier, TR is adopted.
OPA2132UA/2K5 Features
8 Pins
supply voltage of 15V
120dB voltage gain
OPA2132UA/2K5 Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA2132UA/2K5 Instrumentational OP Amps applications.
  • Exponential operation circuits
  • Broadcasting
  • Multimedia playback equipment
  • Differentiator circuits
  • Proportional operation circuits
  • Power control
  • Video conversion and routing
  • High input resistance broadband
  • Industrial applications including automation
  • Inverse/same-phase proportional circuit
Step5Bar-code shipping tag
OPA2132UA/2K5
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    75.891673mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    15V
  • Base Part Number
    OPA2132
  • Pin Count
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    4mA
  • Nominal Supply Current
    9.6mA
  • Slew Rate
    20V/μs
  • Common Mode Rejection Ratio
    86 dB
  • Current - Input Bias
    5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    5V~36V ±2.5V~18V
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    500μV
  • Bandwidth
    8MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    8000 kHz
  • Voltage Gain
    120dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00005μA
    NO
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00005μA
  • Programmable Power
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    8MHz
  • Max I/O Voltage
    2mV
  • Power
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm