  • OPA2170AIDGK
OPA2170AIDGK
advertisement
Manufacturer No:
OPA2170AIDGK
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA2170AIDGK
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
2 Channels 20mA per Channel 8pA 104 dB Instrumentational OP Amps 0.0035μA 18V 2.7V~36V ±1.35V~18V OPA2170 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 250
Purchasing and Inquiry
OPA2170AIDGK Overview
A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used to package the op amp. Buffer amps of this type are called General Purpose-types. A Tube case is used for delivering the op amp. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 18V. It should be noted that this op amp is a type of Operational Amplifier device. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 1.8mV. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~125°C . Operational amplifier can operate supply current at 110μA. There should be no change in the voltage gain. The op amp ic has 2 channels on it. As one of the many benefits of this buffer amplifier, it puts out Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it offers. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 18V voltage.
OPA2170AIDGK Features
8 Pins
supply voltage of 18V
130dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2170AIDGK Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA2170AIDGK Instrumentational OP Amps applications.
  • Industrial control system
  • Signal amplification
  • Information processing
  • Multimedia playback equipment
  • Communication
  • Instrumentation
  • Signal filtering
  • Strain gauges
  • Semiconductor detectors
  • Radar
Step5Bar-code shipping tag
OPA2170AIDGK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    18V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    OPA2170
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Number of Channels
    2
  • Operating Supply Current
    110μA
  • Nominal Supply Current
    110μA
  • Output Current
    17mA
  • Slew Rate
    0.4V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    104 dB
  • Current - Input Bias
    8pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~36V ±1.35V~18V
  • Output Current per Channel
    20mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1.8mV
  • Bandwidth
    1.2MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Unity Gain BW-Nom
    1200 kHz
  • Voltage Gain
    130dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.0035μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    120dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
  • Voltage - Input Offset
    250μV
  • Low-Bias
  • Micropower
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.000015μA
  • Programmable Power
    NO
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    1.2MHz
  • Max I/O Voltage
    1.8mV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm