  • OPA2300AIDGST
OPA2300AIDGST
advertisement
Manufacturer No:
OPA2300AIDGST
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA2300AIDGST
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
2 Channels 70mA per Channel 0.1pA 66 dB Instrumentational OP Amps 0.000005μA 2.7V~5.5V ±1.35V~2.75V OPA2300 10 Pins 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 3116
Step5Bar-code shipping tag
OPA2300AIDGST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    OPA2300
  • Pin Count
  • Number of Channels
    2
  • Operating Supply Current
    9.5mA
  • Nominal Supply Current
    24mA
  • Slew Rate
    80V/μs
  • Amplifier Type
    Voltage Feedback
  • Common Mode Rejection Ratio
    66 dB
  • Current - Input Bias
    0.1pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~5.5V ±1.35V~2.75V
  • Output Current per Channel
    70mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    5mV
  • Bandwidth
    150MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    150000 kHz
  • Voltage Gain
    106dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.000005μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    86.02dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
  • Supply Voltage Limit-Max
    7V
  • Voltage - Input Offset
    1mV
  • Low-Bias
  • Micropower
    NO
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.000005μA
  • Programmable Power
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    150MHz
  • Max I/O Voltage
    5mV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    1.02mm