  • OPA2344EA/2K5
OPA2344EA/2K5
advertisement
Manufacturer No:
OPA2344EA/2K5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA2344EA/2K5
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
OPA2344EA/2K5
Description:
2 Channels 15mA per Channel 0.2pA 76 dB Instrumentational OP Amps 0.00001μA 2.5V~5.5V OPA2344 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
OPA2344EA/2K5 Overview
There is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 8 mark. In total, there are 8 pins on this op amp ic. The linear amplifier should be run at 5.5V at all times, so please keep that in mind when using it. It should be noted that this op amp is a type of Operational Amplifier device. The op amp ic has an array of 8 pins on it. Regarding input offset voltage, op amp rates 1mV. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. Regarding the operating temperature of this device, instrumentation amplifier performs well at a temperature of -40°C~85°C . The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 150μA . It is a member of the 122dB's 122dB family. There are 2 channels on the operational amplifiers. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier. MicroAmplifier? corresponds to linear amplifier's series.
OPA2344EA/2K5 Features
8 Pins
supply voltage of 5.5V
122dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2344EA/2K5 Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA2344EA/2K5 Instrumentational OP Amps applications.
  • Multiplication circuits
  • Cinema or auditorium audio system
  • Hand-held batteries
  • Computer workstations
  • Professional videography
  • E-book readers
  • Video computer boards
  • Information processing
  • RF cable systems
  • Oscilloscopes
Step5Bar-code shipping tag
OPA2344EA/2K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MicroAmplifier™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    OPA2344
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Power Supplies
    3/5V
  • Number of Channels
    2
  • Operating Supply Current
    150μA
  • Nominal Supply Current
    500μA
  • Slew Rate
    0.8V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    76 dB
  • Current - Input Bias
    0.2pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~5.5V
  • Output Current per Channel
    15mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Bandwidth
    1MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    1000 kHz
  • Voltage Gain
    122dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00001μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    90.46dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
  • Supply Voltage Limit-Max
    7.5V
  • Voltage - Input Offset
    200μV
  • Low-Bias
  • Micropower
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00001μA
  • Programmable Power
    NO
  • Max I/O Voltage
    1mV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm