  • OPA4132UA/2K5G4
OPA4132UA/2K5G4
advertisement
Manufacturer No:
OPA4132UA/2K5G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA4132UA/2K5G4
Package:
SOIC
Datasheet:
OPA4132UA/2K5G4
Description:
4 Channels 50pA 86 dB Instrumentational OP Amps 0.00005μA 18V 14 Pins SOIC
Quantity:
In Stock : 5537
Step5Bar-code shipping tag
OPA4132UA/2K5G4
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Power Supplies
    +-15V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4
  • Nominal Supply Current
    4.8mA
  • Current - Output
    40mA
  • Slew Rate
    20 V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    86 dB
  • Current - Input Bias
    50pA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    2mV
  • Bandwidth
    8MHz
  • Gain Bandwidth Product
    8MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Unity Gain BW-Nom
    8000 kHz
  • Voltage Gain
    120dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00005μA
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Low-Bias
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00005μA
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    8MHz
  • Max I/O Voltage
    2mV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Length
    8.65mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm