  • OPA4340UA/2K5G4
OPA4340UA/2K5G4
advertisement
Manufacturer No:
OPA4340UA/2K5G4
HK JDW NO:
815-OPA4340UA/2K5G4
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
OPA4340UA/2K5G4
Description:
50mA per Channel 0.2pA 80 dB Instrumentational OP Amps 0.00006μA 2.5V~5.5V OPA4340 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
OPA4340UA/2K5G4 Overview
Packaged in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. There are two types of operational amplifiers in this circuit. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tape & Reel (TR) case. We are approaching the 14h termination of the year. The pins on this board total to 14 in total. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 5V. In order to be more specific, this instrumentation amplifier is one of the types of Operational Amplifier devices. 14 pins are located on the operational amplifiers. The input offset voltage is 500μV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. As long as the supply current of the chip does not exceed 750μA, this op amp ic can operate. There should be no change in the voltage gain at 124dB. One of the many benefits of this op amp ic is that it emits Rail-to-Rail signals. The linear amplifier consists of 4 different elements in total. As a result of this, the buffer amplifier is packed in TR. The MicroAmplifier? stands for the buffer op amp's serial number.
OPA4340UA/2K5G4 Features
14 Pins
supply voltage of 5V
124dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA4340UA/2K5G4 Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA4340UA/2K5G4 Instrumentational OP Amps applications.
  • Thermocouples
  • Laptop
  • Computer workstations
  • Division circuits
  • Large motor controllers
  • Ultrasound transducers
  • Automotive sensors
  • Hand-held batteries
  • Video amplifiers
  • Addition operation circuits
Step5Bar-code shipping tag
OPA4340UA/2K5G4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MicroAmplifier™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    OPA4340
    Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    4
  • Power Supplies
    3/5V
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Nominal Supply Current
    3.8mA
  • Slew Rate
    6V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    80 dB
  • Current - Input Bias
    0.2pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~5.5V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    500μV
  • Bandwidth
    5.5MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    5500 kHz
  • Voltage Gain
    124dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00006μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    90.46dB
  • Low-Offset
  • Frequency Compensation
  • Supply Voltage Limit-Max
    5.5V
  • Voltage - Input Offset
    150μV
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00001μA
  • Programmable Power
    NO
  • Max I/O Voltage
    500μV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm