  • OS203013MT7QN1
OS203013MT7QN1
advertisement
Manufacturer No:
OS203013MT7QN1
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-OS203013MT7QN1
Package:
300
Datasheet:
OS203013MT7QN1
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 30V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OS203013MT7QN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Panel, Solder
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    300
  • Housing Material
    Resin
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    OS
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    300mA DC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    9.9mm
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DP3T, DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    100mA
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Switch Travel
    3.00mm
  • Length
    24mm
  • Actuator Length
    4.00mm