  • OSTES230150
OSTES230150
advertisement
Manufacturer No:
OSTES230150
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
HK JDW NO:
602-OSTES230150
Package:
Datasheet:
OSTES230150
Description:
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 14-30 AWG OSTES
Step5Bar-code shipping tag
OSTES230150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Contact Material - Plating
    Brass - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Brass - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OSTES
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Green
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Wire Gauge
    14-30 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
    Brass, Steel
  • Number of Levels
    1
  • Current
    15A
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Number of Decks
  • Terminal and Terminal Block Type
    BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
  • Torque - Screw
    0.49 Nm (4.3 Lb-In)