  • OSTT7230151
OSTT7230151
advertisement
Manufacturer No:
OSTT7230151
HK JDW NO:
602-OSTT7230151
Description:
0.250 6.35mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 10-24 AWG OSTT7
Step5Bar-code shipping tag
OSTT7230151
    Select All
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.250 6.35mm
  • Wire Gauge
    10-24 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
    Brass, Steel
  • Current
    30A
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Number of Decks
  • Terminal and Terminal Block Type
    BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
  • Torque - Screw
    1.0 Nm (8.9 Lb-In)
  • Positions Per Level
    23
  • Number of Ways
    23
  • Safety Approval
    CUL; UL
  • Mating Orientation
    45° (135°) Angle with Board
  • Wire Termination
    Screw - Rising Cage Clamp
  • Screw Thread
    M3
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Contact Material - Plating
    Brass
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C