  • OTX-418-HH-LR8-MS
OTX-418-HH-LR8-MS
advertisement
Manufacturer No:
OTX-418-HH-LR8-MS
HK JDW NO:
473-OTX-418-HH-LR8-MS
Package:
Datasheet:
OTX-418-HH-LR8-MS
Purchasing and Inquiry
OTX-418-HH-LR8-MS Overview
Bulk is the packaging method provided.The voltage supplied to 2.1V~3.6V can improve efficiency.There are General Remote Control, Home Automation, RKE applications on the wireless RF transmitter.Operating at 85°C°C allows for RF Transmitter operation.It works at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius to maintain reliability.A 3V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency.
OTX-418-HH-LR8-MS Features
Minimum of -40°C°C
OTX-418-HH-LR8-MS Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. OTX-418-HH-LR8-MS RF Transmitter applications.
  • Marine Navigation
  • Intermediate frequency (IF)
  • Sensors
  • GLONASS
  • Galileo
  • GPS
  • Wireless communications
  • Cellular infrastructure
  • ISM applications
  • Microwave radios
Step5Bar-code shipping tag
OTX-418-HH-LR8-MS
    6 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Feature
    8 Buttons, 1000 ft. Operating Distance
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    418MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V