  • OTX-433-HH-CP8-HS
OTX-433-HH-CP8-HS
advertisement
Manufacturer No:
OTX-433-HH-CP8-HS
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-OTX-433-HH-CP8-HS
Package:
Datasheet:
OTX-433-HH-CP8-HS
Purchasing and Inquiry
OTX-433-HH-CP8-HS Overview
A packaging way of Bulk is provided.When the voltage for 2.1V~3.6V is provided, improved efficiency can be achieved.A Access Control System, Home Automation, Keyless Entry, Remote Control application is available for the wireless RF transmitter.For RF Transmitter operation, the maximum operating temperature should be 85°C°C.Maintaining reliability requires a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.3V is the optimal supply voltage for maximum efficiency.
OTX-433-HH-CP8-HS Features
Minimum of -40°C°C
OTX-433-HH-CP8-HS Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. OTX-433-HH-CP8-HS RF Transmitter applications.
  • Recreational
  • Radio communication equipment
  • Radio frequency (RF)
  • Small aperture terminals (VSATs)
  • WCDMA
  • ISM applications
  • Measuring instruments
  • Low Bitrate ISM-band Communication Systems
  • TD-SCDMA
  • Notebook PC
Step5Bar-code shipping tag
OTX-433-HH-CP8-HS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Feature
    8 Buttons, 750 ft. Operating Distance, High Security
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Access Control System, Home Automation, Keyless Entry, Remote Control
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    433MHz
  • Function
    Transmitter
  • Operating Supply Voltage
    3V