  • OTX-433-HH-LR8-MS
OTX-433-HH-LR8-MS
advertisement
Manufacturer No:
OTX-433-HH-LR8-MS
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-OTX-433-HH-LR8-MS
Package:
Datasheet:
OTX-433-HH-LR8-MS
Purchasing and Inquiry
OTX-433-HH-LR8-MS Overview
Bulk packaging is provided for it.The supply voltage of 2.1V~3.6V can increase efficiency.There are General Remote Control, Home Automation, RKE applications available for the wireless RF transmitter.It is RF Transmitter to operate at a temperature of 85°C°C at the maximum.It maintains its reliability at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.When the supply voltage of wireless RF transmitter is set to 3V, maximum efficiency is achieved.
OTX-433-HH-LR8-MS Features
Minimum of -40°C°C
OTX-433-HH-LR8-MS Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. OTX-433-HH-LR8-MS RF Transmitter applications.
  • Sensors
  • UMTS
  • Recreational
  • Radio frequency (RF)
  • ISM applications
  • Measuring for data transmission
  • Wireless communications
  • WCDMA
  • Notebook PC
  • Galileo
Step5Bar-code shipping tag
OTX-433-HH-LR8-MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Feature
    8 Buttons, 1000 ft. Operating Distance
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Remote Control, Home Automation, RKE
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    433MHz
  • Function
    Transmitter
  • Operating Supply Voltage
    3V