  • OV09712-V28A
OV09712-V28A
advertisement
Manufacturer No:
OV09712-V28A
Manufacturer:
OmniVision Technologies
HK JDW NO:
604-OV09712-V28A
Package:
LGA
Datasheet:
OV09712-V28A
Purchasing and Inquiry
OV09712-V28A Overview
For safety reasons, image sensors are packaged in LGA packages. In order to minimize the risk of damage to the image sensors, we will package them in the Bulk. 28 pins are available on the image sensor. While operating, image sensors should supply a voltage of 3.3V. 1.575V is the maximum voltage image sensors can supply.
OV09712-V28A Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 3 (168 Hours)
Pixel Size: 3μmx3μm
Active Pixel Array: 1280H x 800V
Operating Temperature: -30°C~70°C TA
Mount: Surface Mount
OmniPixel3-HS? Series
OV09712-V28A Applications
There are a lot of OmniVision Technologies Inc OV09712-V28A Image Sensors applications.
  • Desktop Monitor cameras
  • Volumetric mapping of objects
  • Security
  • Medical Applications
  • People and object counting
  • Cell Phones
  • Conditioning control system
  • High precision non-contact temperature measurements
  • Gesture control (man-machine interface)
  • Machine Vision
Step5Bar-code shipping tag
OV09712-V28A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LGA
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    OmniPixel3-HS™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Type
    CMOS with Processor
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Frames per Second
    30
  • Pixel Size
    3μmx3μm
  • Active Pixel Array
    1280H x 800V