  • P-200-50804
P-200-50804
advertisement
Manufacturer No:
P-200-50804
Manufacturer:
American Electrical Inc.
HK JDW NO:
51-P-200-50804
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
P-200-50804
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    4
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Termination Style
    Screw
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    16A
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    14-24 AWG
  • Current - UL
    16A
  • Torque - Screw
    0.51 Nm (4.5 Lb-In)