  • P0080Q22CLRP
P0080Q22CLRP
advertisement
Manufacturer No:
P0080Q22CLRP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P0080Q22CLRP
Package:
2-TDFN
Datasheet:
P0080Q22CLRP
Description:
THYRISTOR 6V 400A QFN SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P0080Q22CLRP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-TDFN
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    SIDACtor®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    75pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Current Rating
    2.2A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    100A
  • Peak Pulse Current
    400A
  • Hold Current
    50mA
  • Voltage - Off State
    6V
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    30 A
  • Voltage - Breakover
    25V
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    6V
  • Voltage - On State
    5V