  • P05N-050PT-B-G
P05N-050PT-B-G
advertisement
Manufacturer No:
P05N-050PT-B-G
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-P05N-050PT-B-G
Package:
Datasheet:
P05N-050PT-B-G
Description:
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 50 Positions P05N Gold
Step5Bar-code shipping tag
P05N-050PT-B-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P05N
  • Published
    2009
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.130 3.30mm
  • Stack Height (Mating)
    4mm