  • P05N-060ST-B-G
P05N-060ST-B-G
advertisement
Manufacturer No:
P05N-060ST-B-G
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-P05N-060ST-B-G
Package:
Datasheet:
P05N-060ST-B-G
Purchasing and Inquiry
P05N-060ST-B-G Overview
P05N-060ST-B-G Features
P05N series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
P05N-060ST-B-G Applications
There are a lot of 3M P05N-060ST-B-G Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Transportation
  • Datacom
  • Data Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Embedded systems
  • Industrial Automation
  • Telecommunications
  • Automotive Electronics
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
P05N-060ST-B-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    60
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Length
    18.2mm
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.120 3.05mm
  • Stack Height (Mating)
    4mm 5mm 6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    P05N
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Socket, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4.6mm