  • P0751.472NLT
P0751.472NLT
advertisement
Manufacturer No:
P0751.472NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P0751.472NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P0751.472NLT
Description:
Quantity:
In Stock : 1920
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P0751.472NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P0751NL
  • Size / Dimension
    0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.4mm
  • Current Rating
    4.8A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    33mOhm Max
  • Max DC Current
    2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    5.4A
  • Case/Size Code
    5137
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    4.8A
  • RMS Current (Irms)
    4.8A
  • Height
    5.46mm
  • Height Seated (Max)
    0.215 5.46mm